Buštěhradské muzeum Oty Pavla

Provoz muzea

Muzeum je otevřeno o víkendech (So, Ne)
Listopad - Duben od 10.00 do 16.00 hod.
Květen - Říjen      od 10.00 do 17.00 hod.

Mimo tyto otevírací hodiny je možné dojednat návštěvu i ve všední dny pro skupiny alespoň 10 návštěvníků na tel. čísle 732 912 681, 732 912 332.

Budova v Palackého ulici, kde je muzeum umístěno

Vstupné: 25,- Kč
Snížené vstupné: 15,- Kč
Karta Euro26: 15,- Kč

Vznik muzea

Muzeum bylo realizováno členy spolku “Buštěhrad sobě” pod vedením ak. mal. Michala Cihláře, ak. mal. Veroniky Richterové a Mgr. Ivony Kasalické. Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta vznikalo v období od listopadu 2001 do března 2002 a expozice byla vytvořena díky veliké spolupráci s příbuznými, přáteli, buštěhradskými pamětníky i dosud žijícími hrdiny knížek Oty Pavla.

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.

Muzeum je zprovozněno díky vstřícnému postoji rodiny Pavlů, finanční pomoci Referátu kultury Okresního úřadu Kladno, firmy Lux spol.s.r.o., firmy Tiskárna Martin Peroutka, dalších finančních příspěvků firem a podnikatelů a rovněž za podpory za Odboru kultury Středočeského kraje. Součástí muzea je také malá expozice historie Buštěhradu.

Umístění muzea

Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta naleznete v ulici Palackého čp.56. Původní majitel tohoto domu František Rott byl osvíceným člověkem, mj. zakladatelem místního Sokola, který ve svém obchodě vytvářel přirozené kulturní centrum města. V jeho krámku byl dokonce poprvé předváděn otcem Oty Pavla Leo Popperem přistroj zvaný lux (originál přístroje zakoupený rodinou Rottů je zde k vidění). Muzeum je vzdálené cca 50 metrů od domu čp.54, kde rodina Leo Poppera za protektorátu bydlela. Má bezbariérový přístup a je vzdáleno od Prahy pouhých 20 km. Je dostupné autem i pravidelným linkovým autobusem (z Prahy od stanice metra Dejvická).

Orientační plánek

Orientační plánek Buštěhradu

1. Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta
2. Popperův dům
3. “Starý” rybník
4. Opltovic hospoda
5. “Zárubova” ulička
6. Škola
7. Pivovar
8. Burgrovic statek
9. Zámek
10. Dům pekařů Bláhových
11. Dům porybného Záruby

Napsal Jan Kasalický (BS).