Buštěhradské muzeum Oty Pavla
Prvotní nápad na založení muzea Oty Pavla v Buštěhradě vznikl při oslavě nedožitých 70. narozenin Oty Pavla, kterou zorganizoval spolek (tehdy ještě občanské sdružení) Buštěhrad sobě v červenci 2000 v atriu buštěhradské základní školy. Sešlo se mnoho Otových spolužáků, přátel, příbuzných i známých osobností, které na něj s láskou zavzpomínaly.
Právě tehdy dostalo od příbuzných Oty Pavla nově vzniklé sdružení nabídku spolupráce a také zapůjčení předmětů, které by muzeum obohatily. Začala náročná práce členů sdružení ak. mal. Michala Cihláře, ak. mal. Veroniky Richterové a Mgr. Ivony Kasalické, kteří v období od listopadu 2001 do března 2002 intenzivně pracovali na expozici nového muzea, navrhovali libreto, četli články a knihy, přiřazovali citace, navštěvovali pamětníky i příbuzné spisovatele a řešili umístění exponátů i výstavní vitriny. Spolek také navštívil pamětní síň Oty Pavla v Luhu pod Bránovem i Huga Pavla na jeho chatě ve Zbečně.
V rámci spolupráce s příbuznými – syny Petrem, Janem a Jiřím, bratry Jiřím a Hugem, sestřenicí Milenou a bratrancem Petrem, sportovci Janem Veselým, Alfrédem Jindrou a dalšími, s velkou pomocí buštěhradských pamětníků i těch, se kterými Ota chodil do školy – začala vznikat unikátní expozice budoucího muzea, která se zaplňovala dosud nevystavenými předměty, dokumenty i fotografiemi ze života i díla Oty Pavla.
Muzeum bylo otevřeno 31. 3. 2002 v Palackého ulici 56, v domě Františka Rotta, jen kousek od domu, kde Popperovi bydleli. Oslava, které se zúčastnilo mnoho hostů, se konala v nedalekém prostoru klubu Pegas, později hotelu Buštěhrad.
Expozice byla rozdělená na dvě části – ta větší byla zasvěcená životu a dílu Oty Pavla a byla plná unikátních dokumentů, fotografií a předmětů ze spisovatelova života, včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů, či medvídka z dětství, nechybělo asi kompletní vydání všech jeho děl. Druhá část expozice byla věnovaná městu Buštěhrad a jeho dlouhé historii, jakož i životu osvíceného občana Buštěhradu, zakladatele místního Sokola, Františka Rotta, který ve svém obchodě vytvářel přirozené kulturní centrum města. V jeho krámku byl dokonce poprvé předváděn otcem Oty Pavla Leo Popperem přistroj zvaný lux, který byl po dlouhou dobu vystavený ve výloze muzea.
Poděkování za pomoc i za poskytnuté finanční prostředky na realizaci muzea v domě u Rotta patří Referátu kultury Okresního úřadu Kladno, firmě Lux spol. s.r.o., firmě Tiskárna Martin Peroutka, dalším firmám a podnikatelům a rovněž i Středočeskému kraji.
V průběhu let 2002-2015 proběhlo v muzeu mnoho akcí, návštěv, zájezdů škol i jiných skupin, oslavily se 1. narozeniny muzea i 75. narozeniny Oty Pavla, křtilo se Kladno-záporno.
V prosinci 2015 bylo muzeum přestěhováno do větších prostor budovy Kulturního střediska na hlavní Kladenské ulici čp. 207, které poskytlo spolku město Buštěhrad. Umožnilo to rozšířit expozici Oty Pavla o další exponáty, či vznik literární pracovny Oty Pavla. Expozice byla doplněna o možnost zhlédnutí filmového dokumentu o Otovi Pavlovi.
V neposlední řadě byly v předsálí muzea v roce 2019 nainstalovány vítězné dětské práce na téma povídek Oty Pavla.
Těšíme se na Vás!