Buštěhradské muzeum Oty Pavla

Prvotní nápad na založení muzea Oty Pavla v Buštěhradě vznikl při oslavě nedožitých 70. narozenin Oty Pavla, kterou zorganizoval spolek (tehdy ještě občanské sdružení) Buštěhrad sobě v červenci 2000 v atriu buštěhradské základní školy. Sešlo se mnoho Otových spolužáků, přátel, příbuzných i známých osobností, které na něj s láskou zavzpomínaly.

Jiljí Teringer, Jiří Pavel ml., Jiří Pavel st., Hugo Pavel a Arnošt Lustig sfoukávají 70 svíček na narozeninovém dortu, přihlíží buštěhradský pěvecký sbor, foto M. Vytvarová 2000

Úplně plné atrium základní školy. Dort vyšel na každého, foto M. Vytvarová 2000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Právě tehdy dostalo od příbuzných Oty Pavla nově vzniklé sdružení nabídku spolupráce a také zapůjčení předmětů, které by muzeum obohatily. Začala náročná práce členů sdružení ak. mal. Michala Cihláře, ak. mal. Veroniky Richterové a Mgr. Ivony Kasalické, kteří v období od listopadu 2001 do března 2002 intenzivně pracovali na expozici nového muzea, navrhovali libreto, četli články a knihy, přiřazovali citace, navštěvovali pamětníky i příbuzné spisovatele a řešili umístění exponátů i výstavní vitriny. Spolek také navštívil pamětní síň Oty Pavla v Luhu pod Bránovem i Huga Pavla na jeho chatě ve Zbečně.

Členové sdružení před domkem převozníka Proška v Luhu, 2000

Návštěva pamětní síně v Luhu pod Bránovem, 2000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Návštěva u Huga a Ely Pavlových na chalupě ve Zbečně, 2000

Hugo byl od začátku ze vzniku muzea nadšen, 2000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V rámci spolupráce s příbuznými – syny Petrem, Janem a Jiřím, bratry Jiřím a Hugem, sestřenicí Milenou a bratrancem Petrem, sportovci Janem Veselým, Alfrédem Jindrou a dalšími, s velkou pomocí buštěhradských pamětníků i těch, se kterými Ota chodil do školy – začala vznikat unikátní expozice budoucího muzea, která se zaplňovala dosud nevystavenými předměty, dokumenty i fotografiemi ze života i díla Oty Pavla.

 

Muzeum bylo otevřeno 31. 3. 2002 v Palackého ulici 56, v domě Františka Rotta, jen kousek od domu, kde Popperovi bydleli. Oslava, které se zúčastnilo mnoho hostů, se konala v nedalekém prostoru klubu Pegas, později hotelu Buštěhrad.

Veronika Richterová, Michal Cihlář a Hugo Pavel při slavnostním otevření muzea, 2002

A muzeum je otevřené!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Expozice byla rozdělená na dvě části – ta větší byla zasvěcená životu a dílu Oty Pavla a byla plná unikátních dokumentů, fotografií a předmětů ze spisovatelova života, včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů, či medvídka z dětství, nechybělo asi kompletní vydání všech jeho děl. Druhá část expozice byla věnovaná městu Buštěhrad a jeho dlouhé historii, jakož i životu osvíceného občana Buštěhradu, zakladatele místního Sokola, Františka Rotta, který ve svém obchodě vytvářel  přirozené kulturní centrum města. V jeho krámku byl dokonce poprvé předváděn otcem Oty Pavla Leo Popperem přistroj zvaný lux, který byl po dlouhou dobu vystavený ve výloze muzea.

 

Poděkování za pomoc i za poskytnuté finanční prostředky na realizaci muzea v domě u Rotta patří Referátu kultury Okresního úřadu Kladno, firmě Lux spol. s.r.o., firmě Tiskárna Martin Peroutka, dalším firmám a podnikatelům a rovněž i Středočeskému kraji.

 

V průběhu let 2002-2015 proběhlo v muzeu mnoho akcí, návštěv, zájezdů škol i jiných skupin, oslavily se 1. narozeniny muzea i 75. narozeniny Oty Pavla, křtilo se Kladno-záporno.

5000. návštěvník v muzeu paní Štěpánová – únor 2005

V roce 2008 navštívil muzeu senátor Jiří Dienstbier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V prosinci 2015 bylo muzeum přestěhováno do větších prostor budovy Kulturního střediska na hlavní Kladenské ulici  čp. 207, které poskytlo spolku město Buštěhrad. Umožnilo to rozšířit expozici Oty Pavla o další exponáty, či vznik literární pracovny Oty Pavla. Expozice byla doplněna o možnost zhlédnutí filmového dokumentu o Otovi Pavlovi.

V neposlední řadě byly v předsálí muzea v roce 2019 nainstalovány vítězné dětské práce na téma povídek Oty Pavla.

 

Kladenská 207, foto M. Homola 2016

Pohled do expozice muzea, foto M. Homola 2016

Takto nějak mohl vypadat pracovní koutek známého spisovatele, foto M. Homola 2016

Pohled do expozice muzea, foto M. Homola 2016

 

 

Cena poroty – 12 prací ze Súkromé školy Slnečnice z Bratislavy, dále ZUŠ Praha, ZŠ Buštěhrad, ZŠ Rožnov pod Radhoštěm a ZUŠ Plzeň Jagellonská, foto I. Kasalická 2019

Předsálí muzea zdobí výtvarné práce na téma O. Pavel, foto I. Kasalická 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Těšíme se na Vás!