Buštěhradské muzeum Oty Pavla

Vznik muzea

Muzeum bylo realizováno členy spolku “Buštěhrad sobě” pod vedením ak. mal. Michala Cihláře, ak. mal. Veroniky Richterové a Mgr. Ivony Kasalické. Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta vznikalo v období od listopadu 2001 do března 2002 a expozice byla vytvořena díky veliké spolupráci s příbuznými, přáteli, buštěhradskými pamětníky i dosud žijícími hrdiny knížek Oty Pavla.

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu.

 

Muzeum bylo zprovozněno díky vstřícnému postoji rodiny Pavlů, finanční pomoci Referátu kultury Okresního úřadu Kladno, firmy Lux spol. s.r.o., firmy Tiskárna Martin Peroutka, dalších finančních příspěvků firem a podnikatelů a rovněž za finanční podpory  Středočeského kraje.

Umístění muzea

Od března 2002 do prosince 2015 bylo Buštěhradské muzeum Oty Pavla u Rotta umístěno v ulici Palackého čp. 56, jen 50 metru od domu čp. 54, kde rodina Popperů bydlela. Původní majitel domu v Palackého ulici  – František Rott byl osvíceným člověkem, mj. zakladatelem místního Sokola, který ve svém obchodě vytvářel přirozené kulturní centrum města. V jeho krámku byl dokonce poprvé předváděn otcem Oty Pavla Leo Popperem přistroj zvaný lux (originál přístroje zakoupený rodinou Rottů je zde k vidění).

 

Od prosince 2015 je muzeum s mírně pozměněným názvem – Buštěhradské muzeum Oty Pavla umístěno v nových a větších prostorách na hlavní Kladenské ulici  čp. 207, které poskytlo muzeu město Buštěhrad.

 

Muzeum má bezbariérový přístup.

Doprava

z Prahy ze stanice metra (linka A) Nádraží Veleslavín pravidelným linkovým autobusem č. 300, 322, nebo ze stanice Zličín (linka B) autobusem č. 324 do zastávky Buštěhrad U kahance (2. zastávka při vjezdu do města).